Chcąc zachować biały kolor gotowanego kalafiora, gotuj go z dodatkiem małej ilości mleka i soli a po odlaniu szybko przelej lodowatą wodą.
Makaron przygotowywany z sosem warto jest gotować ok. minutę krócej, niż wskazane jest to w instrukcji. Ostatnią minutę powinien być gotowany w podgrzewającym się sosie. Przeniknie wówczas smakiem i zapachem ziół i dodatków.
Przed rozpoczęciem gotowania lub pieczenia, pilnie przeczytaj przepis. Nie zaczynaj przygotowań bez zapoznania się z nim aż do samego końca. Pomoże to zapobiec panice w momencie, kiedy odkryjesz, że nie przygotowałeś wszystkiego należycie.
Przyprawiając sałatkę, zmieszaj sól morską z odrobiną oliwy z oliwek. Pozostanie ona chrupka i nie rozpłynie się w sałatce.
Jeżeli przygotowujesz na spotkanie towarzyskie sałatkę na bazie sałat, nie dodawaj do niej sosu a postaw go obok w sosjerce. Nie spowoduje to szybkiego “zwiędnięcia” sałatki.
Podczas siekania pietruszki lub świeżych ziół na desce, podsyp je odrobiną soli, przez co listki nie będą rozlatywać się na boki.
Soląc i pieprząc rybę lub mięso, rób to ze zwiększonej wysokości, zataczając coraz większe kręgi, żeby przyprawy mogły pokryć całą potrawę a nie tylko jej fragmenty.
Nie wybieraj się do sklepu z listą zakupów spożywczych. Idź na zakupy, przekonaj się, jakie produkty są świeże i najbardziej atrakcyjne, a następnie stwórz z nich na miejscu swój plan posiłków.
Przyprawy powinno się przechowywać w zamknięciu, w zaciemnionych, nie narażonych na działanie wysokiej temperatury miejscach. Zachowają wówczas pełnię aromatu i smaku.
Doskonałym sposobem na sprawdzenie, czy tłuszcz na patelni jest już rozgrzany, jest położenie w niej drewnianej łyzki. Jeżeli wokół pojawią się bąbelki, oznacza to, że możemy wrzucać na patelnię produkty do smażenia.
Wrzuć na chwilkę świeżo ugotowane warzywa do lodowatej wody. Dzięki temu zachowają one swój kolor i nie ściemnieją.
Placki będa bardziej chrupiące gdy część mąki zastąpimy płatkami ryżowymi.
Kurczak będzie miał chrupiącą skórkę, jeśli przed końcem pieczenia posmarujemy go całego płynnym miodem.
1. Schab będzie soczysty jeśli przed pieczeniem sparzy się go wrzątkiem.
2. Aby cielęcina była smaczniejsza,delikatniejsza dzień przed pieczeniem moczę ją w maślance.
3. Aby ryż zachował śnieżną biel i nie rozgotował się dodaję do wody kilka kropel soku z cytryny lub dużą szczyptę kwasku cytrynowego.
1. Chrupiące i złote naleśniki - dwie, trzy łyżki cukru dodane do ciasta nadadzą naleśnikom chrupkości i złoty kolor.
2. Puszyste naleśniki - naleśniki będą bardziej puszyste, gdy do ciasta w pierwszej kolejności dodamy żółtka, a następnie ubitą na sztywno pianę z białek.
3. Ciepłe naleśniki na dłużej - usmażone naleśniki nie wystygną, jeśli talerz na którym są, postawimy na garnku z wrzącą wodą.
Znudzeni ciągłym jedzeniem na przemian kotleta schabowego z ziemniakami i kiszoną kapustą możemy mieć ochotę na poznawanie nowych kuchni świata. Duża dostępność świeżych i nieraz bardzo egzotycznych produktów ułatwia przeprowadzanie kulinarnych eksperymentów. Różnorodne smaki i zapachy mogą także stanowić inspirację do unowocześniania tradycyjnych dań polskich. Jedną z ciekawszych kuchni świata jest kuchnia brazylijska. Tradycyjna kuchnia brazylijska Na obecne oblicze Brazylii wpływ miały ogromne przełomy historyczne. To południowoamerykańskie państwo posiada bardzo złożone i interesujące dzieje. Brazylia jest bowiem obszarem wzajemnego oddziaływania różnych (często bardzo odległych) tradycji kulinarnych. Dania brazylijskie to wynik wpływów rdzennej kuchni indiańskiej, europejskiej i afrykańskiej. Należy zaznaczyć, że na początku dominowały na omawianych terenach receptury Indian, które po kolonizacji (przeprowadzonej przez Portugalczyków) zostały zmodyfikowane. Poza tym bardzo istotną rolę w sposobach przyrządzania brazylijskich potraw odegrały wpływy afrykańskie. Przyczyną takiego stanu rzeczy było (przeprowadzane na szeroką skalę) niewolnictwo. Przybycie do Brazylii czarnoskórych niewolników bez wątpienia wywarło wpływ na jej szeroko pojętą kulturę. W ogromnej różnorodności brazylijskiego jedzenia odnaleźć można kiełbasę, piwo, makaron i sosy, które świadczą o falach imigracyjnych z Włoch i Niemiec. Potrawy brazylijskie cechują również wpływy najnowsze – azjatyckie. Zatem w kuchni tej można odnaleźć fasolę, maniok, makarony, jam, ryż i kaktus oraz wiele nieraz zaskakujących składników.
1. Aby ciasto naleśnikowe stało się delikatniejsze, pulchniejsze dodajemy trochę wody mineralnej gazowanej.
2. Ciasta naleśnikowego nie powinno się zbyt długo ubijać, bo naleśniki będą zbyt twarde
3. Puszyste naleśniki - wystarczy osobno ubić białka i dodać do ciasta naleśnikowego
4. Ciasto naleśnikowe po zrobieniu odstawiamy na 30 minut, aby dojrzało
Zakrętki na słoikach zdobię papierem z powycinanymi wzorami, zawiązuję kolorowa wstążeczką, wtedy wyglądają elegancko.
Kotlety po usmażeniu będą bardziej chrupiące i smaczniejsze, gdy do panierowania oprócz bułki tartej dodamy rozkruszone płatki kukurydziane.
Łyżka białego octu dodana do gotującego się ryżu sprawi, że będzie on mniej kleisty i bardziej sypki.
gotujemy 400 g soczewicy, w drugim garnku na łyżce masła i oleju podsmazamy 2 marchewki, 2 cebule, pół selera w słupkach i 2 ząbki czosnku; w trzecim garnku gotujemy 5 ziemniaków. Ugotowaną soczewicę podsmażamy z warzywami i koncentratem pomidorowym, przyprawiamy - cząber, jałowiec, sól i pieprz. Z ugotowanych ziemniaków, 2-3 łyżek masła oraz 1/3 szkl mleka robimy puree, dodajemy tymianek, sól i pieprz. Zapiekamy w żaroodpornym naczyniu ok 20-30 min.