Jaja na twardo z wędzoną musztardą

Przed zmieszaniem z żółtkami i majonezem do klasycznych jaj na twardo dodaj aromatu wędzonki – wędzonej musztardy, czosnku w proszku i soli morskiej. Wędzenie musztardy i przypraw można przeprowadzić bezpośrednio na domowej kuchence!

Składniki
Porcja dla: 12
Sposób przygotowania
  • Przekrój jaja wzdłuż na pół, wyjmij żółtka i włóż je do robota kuchennego. Dodaj majonez i wędzone przyprawy, zmiksuj na gładką masę.

  • Za pomocą łyżki lub dekoratora nałóż mieszankę z żółtek do wydrążonych jaj.

  • Schłodź w lodówce przez 1 godzinę lub do czasu podania. Posyp wędzoną papryką.

Porady Gotowanie

Aby uwędzić przyprawy i musztardę: w garnku żeliwnym ułóż 1 dużą garść cienkich wiórków jadłoszynu. Podgrzewaj na dużym ogniu przez około 10 minut lub do czasu, aż wiórki zaczną wydzielać dym.

Zmniejsz ogień do minimum, a na garnku umieść ruszt. Przyprawy i musztardę rozłóż na niewielkim, płytkim, jednorazowym rondelku z aluminium. Rondelek postaw na ruszcie i przykryj go pokrywką (aby zatrzymać dym, pokrywka powinna szczelnie zakrywać rondelek; w razie potrzeby rondelek wyłóż najpierw folią aluminiową, a następnie przykryj go pokrywką). Zmniejsz ogień do minimum, wędź składniki przez 30 minut, a następnie wyłącz palnik. Odstaw na 1 godzinę lub do ostygnięcia.

Aby ugotować jaja na twardo: ostrożnie rozłóż jaja na spodzie średniego rondelka. Dodaj tyle zimnej wody, aby sięgała 2,5 cm (1 cal) ponad poziom jajek. Doprowadź do wrzenia na średnim ogniu. Zdejmij z ognia, przykryj i odstaw na około 12 minut w przypadku dużych jaj (czas wydłuż lub skróć o 3 minuty w zależności od wielkości jaj). Po 12 minutach wylej gorącą wodę i szybko schładzaj jajka, polewając je zimną wodą, lub włóż do lodowatej wody do całkowitego ostygnięcia. Przechowuj w lodówce i skonsumuj w przeciągu tygodnia.