Karaibski rosół Hot Pot z sosem Papaya Pica

Składniki
Porcja dla: 10
Sposób przygotowania
45 min Czas przygotowania 3 godz. Czas gotowania
45 min Czas przygotowania
3 godz. Czas gotowania
  • Przygotuj bulion. W głębokim garnku umieść golonkę, cebulę, marchewkę oraz selera. Gotuj na średnim ogniu przez ok. 5–6 minut, od czasu do czasu mieszając. Następnie dodaj wodę, wywar z kurczaka, papryczkę chili oraz przyprawy i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień, przykryj i gotuj przez 1 godzinę, od czasu do czasu zbierając z powierzchni tłuszcz.

  • Zdejmij pokrywkę i gotuj przez kolejne 30 minut, wciąż co jakiś czas zbierając nadmiar tłuszczu z powierzchni. Wyjmij golonkę i ponownie zbierz tłuszcz. W małej miseczce wymieszaj mąkę kukurydzianą z 50 ml zimnej wody i tak przygotowaną zawiesinę dodaj do bulionu wraz z mlekiem kokosowym. Gotuj na małym ogniu przez kolejne 30 minut. Do bulionu wlej sok z limonki i wymieszaj.

  • Przygotuj sos Papaya Pica. Wszystkie składniki włóż do malaksera, ustaw dużą prędkość i zmiksuj do uzyskania gładkiej konsystencji. Otrzymaną masę przełóż do średniej wielkości rondla. Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień i gotuj bez przykrycia przez 10–15 minut. Gotowy do podania sos przelej do średniej wielkości miseczki.

  • Ułóż przegrzebki i krewetki na talerzach, a pozostałe dodatki włóż do oddzielnych miseczek.

  • Przed podaniem przelej bulion do elektrycznego kociołka lub rozgrzanego wolnowaru. Goście będą mogli sami ugotować krewetki i przegrzebki w bulionie (owoce morza należy gotować, od czasu do czasu mieszając, przez ok. 5 minut lub do momentu, gdy ich mięso będzie już w pełni ugotowane).

  • Każdy z gości może nadać swojej porcji indywidualny charakter. W miseczkach wystarczy umieścić trochę ryżu, a następnie nalać do nich bulion z owocami morza. Pozostałe dodatki i sos Papaya Pica goście mogą wówczas nakładać sami wedle uznania.

Porady Gotowanie

Wskazówki:

Przygotowanie wolnowaru przed podaniem dania: wlej wrzącą wodę do połowy objętości wolnowaru. Przykryj i podgrzewaj przez 45 minut w trybie HIGH. W międzyczasie przygotuj bulion według przepisu. Bezpośrednio przed podaniem wylej wodę, ostrożnie wlej bulion i pozostaw wolnowar ustawiony na tryb HIGH.

Jeśli nie możesz dostać wędzonej golonki wieprzowej, użyj dobrej jakości wywaru z wieprzowiny lub pokrojonego w kostkę boczku wędzonego.